+421 905 721 070

Donovaly

Donovaly sú malá horská obec, ktorá sa môže pochváliť vynikajúcimi podmienkami na letné či zimné relaxovanie. Počas zimných mesiacov Donovaly patria lyžiarom, ktorí tu nájdu takmer ideálne podmienky v miestnom lyžiarskom stredisku Parksnow Donovaly.

V lete sa Donovaly menia na malý raj peších turistov. Okolie obce poskytuje široké možnosti oddychovej či náročnejšej horskej turistiky.

V Donovaloch sa stretávajú horské masívy Veľkej Fatry, Starohorských vrchov a Nízkych Tatier. Najvyšším vrchom v okolí Donovál je Zvolen, ktorý dosahuje nadmorskú výšku 1402 metrov. Hneď vedľa sa nachádza Nová hoľa (1386 m. n. m.), na ktorú vedie sedačková lanovka.

Donovaly sú tvorené siedmimi osadami - Sliačany, Hanesy, Mišúty, Mistríky, Polianka, Bully a Močiar, a samotnými Donovalmi.

Z histórie obce Donovaly

Obec vznikla v širokom horskom sedle niekedy na začiatku 16. storočia. Obyvatelia sa pôvodne venovali výrobe dreveného uhlia. Pozornosť milovníkov prírody si obec začala získavať až v minulom storočí. Prvý hotel bol na Donovaloch postavený v roku 1936.

Donovaly sa môžu okrem nádhernej prírody pochváliť aj bohatou históriou. Obec zohrala významnú úlohu počas druhej svetovej vojny. Pri potláčaní SNP ustupovala povstalecká armáda smerom do hôr. V Donovaloch zanechali povstalci väčšinu ťažkej výzbroje. Vďaka výhodnej polohy sa Donovaly stali jedným z centier tzv. povstaleckej republiky.

Donovaly dnes patria medzi najvýznamnejšie strediská cestovného ruchu na Slovensku. Dôkazom toho je aj množstvo novo vybudovaných hotelov a  apartmánových domov.

Parksnow Donovaly

Najväčším lákadlom je lyžiarske stredisko Parksnow Donovaly. Parksnow patrí k najlepšie vybaveným strediskám na Slovensku. Dominantou areálu je 6-miestna sedačková lanovka s 8-miestnou kabínkou na jednom lane. Návštevníci lyžiarskeho strediska sa môžu tešiť na 11 kilometrov zjazdových tratí. V ponuke je celkovo 17 zjazdoviek rôznych náročností. Parksnow je tak výbornou voľbou nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre náročnejších lyžiarov bažiacich po ťažších zjazdovkách.